Early English Laws :: uruchomienie edycji online

Na stronie Digital Medievalists Jane Winters podała informację o planowanym wypuszczeniu w cyberświat edycji zabytków prawa wczesnośredniowiecznej Anglii.

Projekt Eearly English Laws trwa od dziesięciu lat i ma na celu wydanie edycji krytycznych i przekładów na język angielski w formie print oraz online zabytków średniowiecznego prawa – kodeksów, edyktów oraz traktatów prawniczych napisanych przed rokiem 1215 (cezurą jest ogłoszenie Magna Carta).

W planach wydawców ogłoszonych ma być ponad 150 tekstów wraz ze wstępami oraz komentarzami odnoszącymi się do aspektów tekstologicznych, językowych oraz prawnych. Twórcy projektu pragną ponadto przekształcić metody, jakimi badacze mogą się posługiwać w pracy z tymi tekstami, a także zapewnić zasoby do badań nad wczesnym prawodawstwem, językiem, archeologią, paleografią i kodykologią, włączając w to opisy wszystkich rękopisów, zawierających teksty prawnicze, a także słowniki terminów w językach staroangielskim, łacińskim, oraz w anglo-normańskiej odmianie języka angielskiego. Platforma zawiera linki do odpowiednich stron, zajmujących się filologią lub archeologią.

Na platformie ma się pondato znaleźć „interactive collaborative component”, co należy chyba przetłumaczyć jako przestrzeń do interaktywnej współpracy różnych badaczy.

Strona projektu jest już dostępna online. Natomiast oficjalne otwarcie, demonstracja bazy i strony nastąpi 27 marca 2012 r. o godzinie 18.00.

Więcej informacji dostępnych bezpośrednio u p. Emmy Bohan (emma.bohan@sas.ac.uk) oraz na stronie: http://www.history.ac.uk/contact

A z zupełnie innej beczki – gorąco polecam wpis na blogu Emanuela Kulczyckiego poświęcony menedżerowi bibliografii dostępnemu w języku polskim – Citavi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: