Bibliografia prac polskich mediewistów

Za zgodą Pani Anny Laskowskiej publikuję list i prośbę prof. Eduarda Mühlego.

Myślę, że warto. Bardzo warto.

Mam nadzieję, że ta bibliografia ukaże się też online.

Zastanawia tylko, dlaczego datą końcową jest rok 1506 (w przypadku prac o literaturze, dziejach nauki, filozofii – ta data nijak nie pasuje). No i dlaczego tylko te trzy języki. Rozumiem, że chodzi o prace w językach obcych, byle nie w polskim. Ale dlaczego również nie inne języki :: kongresowe :: (rosyjski, włoski i hiszpański)?

Te watpliwości nie zmieniają jednak faktu, że na pewno warto wysłać tam informacje o własnych lub znanych publikacjach. I inicjatywa jest jak najbardziej godna rozpowszechnienia. Rozsyłajcie wici.

***

Szanowni Państwo,

W celu realizacji jednego z głównych celów Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie, rozpowszechniania wiedzy na temat najnowszych osiągnięć polskiej mediewistyki poza obszarem polskojęzycznym, podjęliśmy współpracę z czasopismem Quaestiones Medii Aevi Nova. Współpraca ta polegać będzie na opublikowaniu na łamach pierwszego dodatku do tego rocznika („Beiheft”) uporządkowanej bibliografii dotyczącej średniowiecznej Polski. Ta bibliografia zawierać ma możliwie wszystkie opublikowane w latach 1990-2012, w języku angielskim, niemieckim i francuskim (ale nie polskim!) teksty naukowe autorstwa polskich mediewistów, dotyczące okresu średniowiecza w Polsce (od czasu plemion do 1506).

Zwracamy się do Państwa z serdeczną prośbą, o wsparcie nas w tym przedsięwzięciu i przekazanie nam wszystkich Państwa publikacji z lat 1990-2012. Prosimy o podanie także tych publikacji, które w roku 2012 będą jeszcze w druku, będziemy mogli poszerzyć o nie naszą bibliografię w trakcie pracy na nią. Będzie nam również bardzo miło, jeśli poinformujecie nas Państwo także o publikacjach, które aktualnie znajdują się w druku, a mają ukazywać się począwszy od 2013 roku. W tym wypadku prosimy jednak o dodatkową informację, na jaki rok przewidziana jest publikacja danej pracy.

Bardzo prosimy o zgłaszanie publikacji w formie, użytej w następujących przykładach:

Monografia

Zientara, Benedykt: Heinrich der Bärtige und seine Zeit. Politik und Gesellschaft im mittelalterlichen Schlesien, München 2002.

Artykuł w tomie zbiorowym

Kürbis, Brygida: Maître Vincent dit Kadłubek, disciple des humanistes français du XIIe siècle, in: Gli umanesimi Medievali. Attiu del II Congresso dell’ ‘Internationales Mittellateinkomitee’, hrsg. von Claudio Leonardo, Firenze 1998, S. 315-323.

Artykuł w czasopismie

Wasilewski, Tadeusz: Poland’s Administrative Structure in Early Piast Times. Castra Ruled by Comites as Centres of Provinces and Territorial Administration, in: Acta Poloniae Historica 44 (1981), S. 5-31.

Jeśli posiadacie Państwo nadbitki z Waszych prac, możecie je także dołączyć do zgłoszenia.

Już dziś pragnę bardzo serdecznie podziękować Państwu za współudział w planowanym projekcie. Będę niezmiernie zobowiązany, jeśli Państwa zgłoszenia (najlepiej w formie elektronicznej i w pliku word) zostaną przesłane do mnie do dnia 15 grudnia 2012, na adres mailowy laskowska[at]dhi[dot]waw[dot]pl lub zwykłą pocztą na adres:

Prof. dr hab. Eduard Mühle

Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie

Al. Ujazdowskie 39

00-540 Warszawa

Pozostaję z najlepszymi pozdrowieniami, także w imieniu Redaktora Naczelnego Quaestiones Medii Aevi Nova, prof. Wojciecha Fałkowskiego.

Prof. dr. hab. Eduard Mühle

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: