Z lektur przy kawie. O pobycie w bazylejskich zbiorach specjalnych

Ukazał się właśnie nowy numer :: Biuletynu EBIB ::

Szczególnej uwadze polecam sprawozdanie Izabeli Wiencek i Joanny Milewskiej-Kozłowskiej z ich pobytu w Bazylei (w ramach Erasmusa).

:: Peregrynacja do Bazylei, miasta drukarzy :: poświęcona jest zasadniczo omówieniu struktury, organizacji pracy różnych pracowni oddziałów zbiorów specjalnych szwajcarskich placówek (nie tylko bibliotek).

Autorki wspominają również o przywoływanym przeze mnie kilkakrotnie projekcie :: e-codices ::, a także o planach utworzenia prostszej platformy e-manuscripta. Ciekawy jest fragment opisujący wizytę w pracowni konserwatorskiej kierowanej przez Frencesca Carmenatiego. Szczególnie uderzające jest jego estetyczne podejście do eksponowania starych książek na wystawach, zniesmaczenie na myśl o plastikowych tasiemkach przytrzymujących karty ksiąg. Polecam. Równie ciekawe jest wykorzystanie outsourcingu do wykonywania prac konserwatorskich – młodzi ludzie, świeżo po studiach konserwatorskich, zyskują doświadczenie, a biblioteki, które użyczają im miejsca, narzędzi oraz merytorycznej opieki, zyskują tanich pracowników.

Pożyteczna i ciekawa lektura do sobotniej, popołudniowej kawy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: