Zbiory specjalne w bibliotekach polskich :: CfP

Zbiory specjalne w bibliotekach polskich: problematyka badawcza i organizacyjna

Ogólnopolska konferencja naukowa, 14-15 listopada 2013 r.

Książnica Pomorska im. S. Staszica w Szczecinie

W dniach 14-15 listopada 2013 r. zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w konferencji poświęconej zbiorom specjalnym – ich miejscu w bibliotekach polskich i ich roli w prowadzonych współcześnie badaniach naukowych. Organizatorzy konferencji pragną, by stała się ona forum, na którym można będzie przedstawić wyniki własnych (świeżo zakończonych lub będących w toku) dociekań naukowych. Szczególnie zainteresowani jesteśmy przedstawieniem efektów badań wchodzących w obręb bibliologii (typograficznymi, bibliograficznymi, proweniencyjnymi etc). Chcemy jednak także uzyskać odpowiedź na pytanie ogólniejsze: w jakim stopniu zbiory specjalne przechowywane w polskich bibliotekach są przedmiotem współczesnych badań? Jakiego rodzaju są to badania i kto je prowadzi: historycy, muzykolodzy, historycy sztuki, literaturo- i językoznawcy? Pożądane będzie także wskazanie najważniejszych postulatów badawczych.

Adresatami tak zarysowanej problematyki są przede wszystkim badacze, którzy eksplorują przechowywane w polskich bibliotekach zbiory specjalne, a także bibliotekarze opiekujący się takimi zbiorami. Tych ostatnich zachęcamy również do naświetlenia problemów związanych z tzw. organizacją zbiorów specjalnych – a więc z zasadami opracowania, przechowywania, udostępniania, czy konserwacją – i do przedstawienia metod, dzięki którym trudności te są rozwiązywane w poszczególnych ośrodkach (tzw. dobre praktyki). Interesująca będzie także problematyka związana z digitalizacją zbiorów specjalnych: jaki wpływ ma ona na upowszechnianie i popularyzację zbiorów, czy zauważono zwiększenie liczby badań prowadzonych na udostępnionych w ten sposób zbiorach, czy bibliotekarze mają w ogóle świadomość wykorzystania tych zbiorów i są w stanie wychwycić powstawanie nowych opracowań naukowych dotyczących zbiorów, które mają pod opieką etc.

Wszystkich zainteresowanych szeroko pojętą problematyką badawczą i organizacyjną związaną ze zbiorami specjalnymi, zachęcamy do uczestnictwa w konferencji i wymiany poglądów na przedstawione wyżej zagadnienia. Liczymy na to, że dzięki Państwa udziałowi nasza konferencja wzbogaci się o istotne głosy, które pozwolą pokonać trudności organizacyjne związane z obecnością zbiorów specjalnych w bibliotekach, a także pomogą wyświetlić realne znaczenie tych zbiorów dla współczesnej nauki.

 Ważne terminy

Data konferencji: 14-15 listopada 2013 r.

Przesłanie formularza tytułu wystąpienia i abstraktu (w osobnym załączniku): do 30 maja.

Wniesienie opłaty konferencyjnej: do 15 października.

Miejsce konferencji i zakwaterowanie

Książnica Pomorska im. S. Staszica w Szczecinie, ul. Podgórna 15/16, 70-205 Szczecin

(100 m od Dworca PKS; 150 m od Dworca Głównego PKP)

Organizator nie zapewnia noclegów. Opłata konferencyjna (obejmuje koszty wyżywienia, materiałów konferencyjnych oraz wydawnictwa pokonferencyjnego).

 Opłata konferencyjna: 300,- PLN

Nr konta: Kredyt Bank SA 58150017221217200121900000

(z dopiskiem „konferencja – zbiory specjalne”)

Kontakt:

spec.konferencja [at] ksiaznica [dot] szczecin [dot] pl

Tel. +48 (91) 48 19 175 lub 177 (w godz. 8:00-15:00)

Informacje za stroną :: Książnicy Pomorskiej :: Tamże lokalizacje o zakwaterowaniu (dla zainteresowanych).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: