Trzy kasty DH wg Marjorie Burghart

Na stronie Digital Humanities à l’IHA Marjorie Burghart opublikowała post, w którym omawia trzy kasty dyscypliny, która ostatnio przeżywa bujny rozkwit i budzi spore zainteresowanie (a także burzliwe dyskusje) wśród wielu badaczy zafascynowanych możliwościami, jakie dają nowe technologie, a także forsujących tezę, iż kultura cyfrowa, humanistyka w sieci, rządzi się innymi prawami, a Digital Humanities powinny zyskać status odrebnej dyscypliny naukowej.

Marjorie Burghart świadomie odwołuje się do trójdzielnego, słynnego podziału wprowadzonego do dyskursu naukowego przez Georgesa Duby’ego: oratores, bellatores, laboratores, czyli ci, którzy się modlą (kapłani), ci, którzy walczą (wojownicy, rycerze) oraz ci, którzy pracują (od czarnej roboty 😉 ).

Według Burghart kastę robotników reprezentują obecnie osoby odpowiedzialne za techniczne aspekty pracy naukowej w sieci (ludzie od IT, ci, którzy są obyci np. z kodowaniem tekstów, możliwościami rzeczywistymi, które dają nowe technologie). Kastę wojowników reprezentują ci, którzy walczą (na niwie intelektualnej i politycznej) o nadanie Digital Humanities statusu odrębnej dyscypliny naukowej, a także bronią tej dyscypliny przed atakami osób jej niechętnych. Kastę kapłanów zaś tworzą osoby, które Burghart dowcipnie określa mianem „wierzący, lecz niepraktykujący”. To osoby, które interesują się i entuzjastycznie podchodzą do zagadnień DH, lecz w rzeczywistości niewiele mają wspólnego z jakimkolwiek aspektem praktycznym. Jak słusznie zauważa Burghart, ta kasta sporo zyskuje na promowaniu i podpieraniu się DH w swojej akademickiej karierze.

Polecam ten tekst gorąco. Również dlatego, że Marjorie Burghart jest zarówno „praktykującą” mediewistką, jak i specjalistką wysokiej klasy od technicznych aspektów wykorzystywania nowych technologii m.in. w wydawaniu tekstów średniowiecznych online.

Post Marjorie Burghart w języku angielskim: The Three Orders or Digital Humanities Imagined #dhiha5

Ten sam post w języku francuskim: Les Trois Ordres ou l’Imaginaire des Digital Humanities #dhiha5

Autorka zaprasza do komentowania i dyskusji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: