Zwrot cyfrowy w humanistyce dostępny online

Ostatnio działam z dużym opóźnieniem.

Poniższa publikacja zdążyła się już odbić echem w sieci i wśród osób interesujących się digital humanities. Powołuje się na nią także wspomniany wczoraj Marcin Wilkowski w skrypcie Wprowadzenie do historii cyfrowej. Wypada ją zatem odnotować i na tym blogu, choć z pozoru ma niewiele wspólnego z mediewistyką i tematami, które staram się tu poruszać lub o nich informować.

Zwrot1-212x300

Książka Zwrot cyfrowy w humanistyce jest pokonferencyjnym tomem zbierającym referaty wygłoszone na konferencji o tym samym tytule, która miała miejsce w październiku zeszłego roku w Lublinie.

Na stronie internetowej e-naukowiec, można przeczytać następujące informacje o książce:

„Prezentowana publikacja jest pierwszą w Polsce książką w całości poświęconą zjawisku humanistyki cyfrowej. […]

Nurt humanistyki cyfrowej jest obecnie dynamicznie rozwijajacym się polem badawczym. Koncepcja ta zrodziła się z idei połączenia refleksji humanistycznej z nowymi narzędziami cyfrowymi (komputer, Internet, GPS i inne), które wykorzystywane są zarówno do usprawnienia tradycyjnych badań, przetwarzania, wizualizowania, prezentowania i popularyzowania wyników badań naukowych, ale również kreują swoje własne metody i perspektywy badawcze (m.in.: analityka kulturowa, nowa nauka sieci, software studies, analiza big data).

Najważniejsze ośrodki badawcze i akademickie na całym swiecie w ciągu ostatnich lat powołały do życia instytuty zajmujące się tworzeniem cyfrowych narzędzi, opracowywaniem teorii i metodologii badań nowego paradygmatu. Wymienić tu można takie instytucje jak: Stanford University, MIT, Roy Rosenzweig Center for History and New Media, Department of Digital Humanities at King’s College London, UCL Centre for Digital Humanities.

W naszy kraju również zaobserwować można liczne działania i wydarzenia promujące “digital humanities”. W przeważającej większości są to jednak inicjatywy podejmowane przez zrzeszenia pozaakademickie, takie jak medialaby, THATCampy, hackerspace czy specjalistyczne portale i fundacje.

[…]

Zwrot cyfrowy w humanistyce daje okazję zapoznania się z głównymi nurtami polskiej “digital humanities” i partycypowania w narodzinach nowej, niezwykle obiecującej refleksji badawczej. Mamy nadziej, że nasza publikacja przyczyni się do rozwoju na gruncie polskim dyskursu humanistyki cyfrowej, który już od kilku lat prężnie rozwija się w najlepszych ośrodkach badawczych świata.”

Zwrot cyfrowy w humanistyce, Red. Andrzej Radomski i Radosław Bomba, Lublin 2013. ISBN: 978-83-233-3293-0

Książka została wydana na otwartej licencji Creative Commons i jest bezpłatnie dostępna do pobrania w trzech formatach (pdf, ePUB, MOBI) na stronie :: e-naukowiec :: Wszystkie informacje za tą właśnie stroną.

9 comments
 1. Ostrzegam przed skorzystaniem z opcji „darmowego pobrania” – skasowano mi dwa esemesy po 6 zł i wplątano w jakąś loterię, której nie można ominąć – a zapowiadają że za każdy przysłany esemes będą kasować 6 zł. Dziękuję za takie darmowe prezenty!

  • Ale w przypadku zarówno „Zwrotu” jak i książki Marcina Wilkowskiego, wystarczy sobie ściągnąć pdf na dysk, nie trzeba przecież podawać numeru telefonu.

   • Być może przeoczyłem jakąś opcję, ale właśnie Ale gdy przystąpiłem do ściągnięcia otworzyła mi się ramka żądająca numeru i obiecująca za to kod dostępu.

   • Nie potrafię odpowiedzieć. Zarówno jedną, jak i drugą książkę ściągnąłem jako pdfy na twardy dysk. Bez problemu i bez żadnych opłat.

   • Poza tym, jeśli natrafi się na taką praktykę, zawsze można napisać do osoby/instytucji odpowiedzialnej za umieszczenie książki online. Opłata za coś, co ma być według informacji nieodpłatne, jest niezgodna z prawem. Chyba że są jakieś przepisy, regulaminy odnoszące się do ściągania na czytniki (na razie nie korzystam póki co, zatem nie wiem).

   • Już mam 6 esemesów, to mnie zrujnuje, nie wiem co robić. Wysyłałem ogólnego esemesa wstrzymującego, ale to nie działa, serwis http://m.pl.calivary.com/ nie reaguje, tylko przysyła kolejne wiadomości

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: