Punktem wyjścia do założenia tego bloga jest mój udział w projekcieInnovative Scholarship for Digitized Medieval Manuscripts Delivered in an Interoperable Environment (w ramach Manuscript Studies in an Interoperable Environment).

Mam przyjemność pracować z: Lucie Doležalovą (Uniwersytet Karola, Praga), Farkasem Gáborem Kissem (ELTE, Budapeszt) oraz Eyalem Polegiem (Uniwersytet w Edynburgu).

Zapoznając się od ponad roku z różnymi projektami edycji tekstów, szczególnie średniowiecznych, zauważyłem niedostatek informacji na gruncie polskim o tej nowej zupełnie dziedzinie mediewistyki.

(fot.: Cod. 1122, f. 25r; Biblioteka Kórnicka PAN)

Chciałbym tu przybliżać polskim czytelnikom projekty edycji cyfrowych a także dostępnych narzędzi on-line do edycji tekstów, z jakimi dane mi było i będzie się zetknąć na konferencjach, warsztatach oraz podczas własnego surfowania po sieci.

Druga część tytułu, czyli Mediewistyka 2.0 może być myląca. Nie wiem bowiem, czy coś takiego, jak mediewistyka 2.0 istnieje, a jeśli istnieje, to czym się różni od mediewistyki klasycznej, takiej, z jaką do tej pory mieliśmy styczność. Być może uda się znaleźć odpowiedź na to pytanie.

O moich zainteresowaniach badawczych można więcej przeczytać tutaj.

Zapraszam do lektury oraz dyskusji. A przede wszystkim do współtworzenia tego bloga.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: